Міністерство юстиції України

Очищення влади України

Офіційний веб-сайт

Участь у професійному обговоренні на тему «Захист верховенства права – обов’язок судді»

12.02.2016р.

Сьогодні в Україні активно обговорюється впровадження судової реформи, яка є однією з найбільш актуальних та затребуваних змін в країні. Проект USAID «Справедливе правосуддя» організував круглий стіл на тему «Захист верховенства права – обов’язок судді», до участі в якому було запрошено представників Парламенту, Адміністрації Президента, Міністерства юстиції, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Ради суддів України, Верховного Cуду України, громадських організацій, а також науковців.

Метою заходу було представити й обговорити досвід країн світу у сфері очищення судової влади через проведення перевірки суддів, оцінки правосудності ухвалених ними рішень, формат відповідальності суддів,  суддівській незалежності, фактори впливу на суддів, можливі шляхи самоочищення суддівського корпусу; сприяти діалогу між судами й громадськістю з метою підвищення прозорості процесу відправлення правосуддя.

Експертна оцінка була проведена професором Гансом Петтером Гравером з Університету Осло (Норвегія) та Паволом Жілінчіком (Словаччина), експертом із багаторічним досвідом впровадження демократичних проектів у країнах з перехідною економікою. Під час  обговорення професори також представили на розсуд провідний світовий досвід стосовно підходів до очищення судової влади в таких країнах як Словаччина, Румунія, Угорщина, Чеська Республіка, тощо, через, зокрема, проведення перевірки суддів, оцінки правосудності винесених ними рішень, а також формат відповідальності суддів, включаючи кримінальну відповідальність за свідому допомогу або співпрацю за переконаннями з не демократичними режимами через легалізацію їх деспотичних законів у судових рішеннях.

Присутній на зустрічі Павол Жилінчик також поділився із присутніми власним баченням поєднання досвіду правової і судової системи.

Українські експерти Маркіян Галабала, член Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції (ТСК), та Роман Куйбіда, член правління Центру політико-правових реформ, експерт громадської платформи Реанімаційного Пакету Реформ, оприлюднили результати експертної оцінки факторів впливу та втручання в процес відправлення правосуддя за часів Євромайдану.

© 2021 «Держінформ’юст»