Міністерство юстиції України

Очищення влади України

Офіційний веб-сайт

Розгляд Закону України «Про очищення влади» Конституційним Судом України

21.03.2016р.

22 березня 2016 року Конституційний Суд України продовжить розгляд справи за конституційними поданнями Верховного Суду України і 47 народних депутатів України щодо відповідності деяких положень Закону України «Про очищення влади» Конституції України. 41 з вищезазначених депутатів  належить до політичної партії «Опозиційний блок», 3 – до партії «Відродження» й ще 3 не входять до складу жодної фракції.

Верховний Суд України у своїх поданнях порушує питання доцільності заборони для певного кола осіб, щодо яких здійснюється люстрація, протягом десяти років обіймати державні посади. Мова йде про чиновників, які працювали на визначених Законом посадах сукупно не менше одного року у період із 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року й не були звільнені в цей період за власним бажанням, а саме: посада члена Вищої ради юстиції (окрім голови Верховного Суду України), члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, голови Державної судової адміністрації України, його першого заступника. Також оскаржуються положення Закону, у яких зазначена заборона обіймати посади суддям, які ухвалювали рішення проти учасників Євромайдану. Народні депутати опротестовували аналогічну заборону стосовно осіб, що обіймали зазначені керівні посади в органах влади й також працівників правоохоронних органів, слідчих, оперативних працівників, працівників органів прокуратури, які безпосередньо брали участь у затриманні осіб, звільнених від кримінальної або адміністративної відповідальності відповідно до законів про амністію, складали щодо них рапорти і протоколи про адміністративне правопорушення.

Нагадаємо, що ухвалою від 1 квітня 2015 року Конституційний Суд України об’єднав провадження за трьома конституційними поданнями в одне провадження.

Засідання, що відбудеться 22 березня 2016 року, стане вже третьою спробою розгляду цього питання.

В складі діючого суду залишається шість суддів, які мають конфлікт інтересів (Баулін Юрій Васильович, Вдовіченко Сергій Леонідович, Гультай Михайло Мирославович, Запорожець Михайло Петрович, Сергейчук Олег Анатолійович, Шаптала Наталія Костянтинівна) в зв’язку з чим представникамиВерховної Ради України та Уряду України подані клопотання про відвід, які наразі не розглянуті. В силу вимог Законів України: «Про запобігання корупції», «Про Конституційний Суд України» та Закон «Про судоустрій і статус суддів» такі судді не мають права брати участь у прийнятті рішень Конституційного Суду України.

© 2021 «Держінформ’юст»