Міністерство юстиції України

Очищення влади України

Офіційний веб-сайт

Департамент з питань люстрації звітує про 2 роки люстрації в Україні

26.10.2016р.

ЗВІТ про результати збору та узагальнення інформації щодо реалізації Закону України «Про очищення влади» протягом двох років

Додаток до Звіту у таблицях.

У разі виявлення будь-яких невідповідностей/неточностей даних (інформації) просимо інформувати Департамент з питань люстрації.

тел. +38 (044) 271-17-85

deplustration@minjust.gov.ua

Звіт про результати збору та узагальнення інформації про реалізацію Закону України «Про очищення влади» впродовж 2 років, підготовлений Департаментом з питань люстрації, дає відповідь на запитання, яким чином виконувався Закон, які досягнення та порушення мали місце.

16 жовтня 2014 року вступив в дію, підписаний Президентом України Петром Порошенком, Закон України «Про очищення влади».

 З цього моменту почався відлік процесу очищення органів державної влади та місцевого самоврядування від:

  • осіб, що здійснювали відповідні функції за час президентства В.Януковича;
  • колишніх співробітників органів, що мали стосунок до тоталітарного режиму часів існування СРСР;
  • а також посадовців, що не змогли підтвердити законність джерел набуття у власність наявного у них майна.

Метою створення Звіту є оприлюднення фактів про органи державної влади в Україні і їхню реальну участь у здійсненні процедури очищення влади, шляхом регулювання доступу до державних посад на підставах, затверджених парламентом.

Закон «Про очищення влади» - досягнув конкретних результатів.

  • 98% осіб, що займали керівні посади, визначені Законом, на підставі критеріїв здійснення очищення влади, більше не обіймають державних посад та не причетні до управління державою.
  • до Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України «Про очищення влади» внесено відомості щодо 934 осіб, що забезпечує прозорість та інформування суспільства про застосування заборон до осіб, що на момент застосування заборон перебували на державних посадах або будуть претендувати на зайняття посад в майбутньому. Таким особам закрито доступ до державних посад до 2024 року.
  • закон отримав схвалення міжнародних інституцій, попри численні спроби дискредитувати його з боку представників попереднього недемократичного режиму. Міжнародна спільнота підтримує Україну на шляху реформування і засвідчує, що цілі, які переслідує Законі «Про очищення влади», є правомірними.
  • лідерами у спротиві очищенню залишаються органи фіскальної служби (податкові та митні органи). Проте, органи ДФС закріплюють найбільші показники щодо звільнених – 258 осіб, водночас 8 високопосадовців ДФС досі залишаються на посадах.
  • проведення люстраційних процедур щодо перевірки майна посадовців було фактично нівельовано податковими органами, що не оновилися, і відповідно знівелювали Закон в цій частині.
  • досі залишається гострим питанням розгляду Закону в Конституційному Суді України, який більше 1,5 року не може прийняти рішення щодо конституційності його положень, не зважаючи на результатами 2 років очищення і досягнення позитивних результатів у їх запровадженні.

Люстрація в Україні досягла цілей превентивних заходів для можливості реформування, а найважливіше – є вже діючим процесом, що відповідає запиту українського суспільства до нових перетворень у функціонуванні державного апарату.

 

© 2022 «Держінформ’юст»