Міністерство юстиції України

Очищення влади України

Офіційний веб-сайт

ВІДБУЛАСЯ ЗУСТРІЧ ПРЕДСТАВНИКІВ ПАРЄ З МІНІСТРОМ ЮСТИЦІЇ ПАВЛОМ ПЕТРЕНКОМ

26.11.2014р.

Першочерговими завданнями нового Уряду і Парламенту мають стати конституційні зміни, спрямовані на децентралізацію влади, а також реформа органів прокуратури і судової системи. Про це під час зустрічі з представниками Парламентської асамблеї Ради Європи повідомив Міністр юстиції Павло Петренко.

На зустрічі делегацію ПАРЄ представляла Майліс Репс – Співдоповідач Комітету з питань дотримання обов’язків і зобов’язань державами членами Ради Європи (Моніторинговий комітет) ПАРЄ (Естонія, Альянс Лібералів та Демократів Європи), Бас Кляйн - заступник керівника секретаріату Моніторингового комітету та Олена Литвиненко – заступник Керівника Офісу Ради Європи в Україні.

Від Міністерства Юстиції також взяли участь у зустрічі Антон Янчук – Заступник Міністра з питань європейської інтеграції, Тетяна Козаченко – Директор Департаменту з питань люстрації, Ганна Онищенко – Голова Державної реєстраційної служби України та інші.

При обговоренні актуальних питань Міністр юстиції зазначив, що в нинішньому складі Парламенту вперше буде сформована проєвропейська більшість, яка матиме достатню кількість голосів для зміни Основного Закону країни.

У свою чергу співдоповідач Комітету з питань дотримання обов’язків і зобов’язань державами-членами Ради Європи ПАРЄ Майліс Репс зазначила, що делегацію цікавить ситуація за кількома напрямами.

«Перше – це необхідність конституційних змін. Ви маєте відповідний імпульс для їх запровадження, зважаючи на те, що в Парламенті є конституційна більшість. Друге питання – це реформа судової влади в Україні, яка за оцінками буде дуже складною. Третє – імплементація Закону про люстрацію. Ще одним важливим питанням є боротьба з корупцією. Антикорупційний механізм був ухвалений, але парламент має довести його реалізацію до кінця. Також нас цікавлять зміни у напрямку захисту прав людини в Україні. І останнє – робота пенітенціарної системи та питання евакуації ув’язнених, які знаходяться на території Луганської та Донецької областей», - зазначила Майліс Репс.

Павло Петренко повідомив, що нині активно діють лобісти, які захищають інтереси представників минулої влади. Вони намагаються дискредитувати Закон про очищення влади, нав’язуючи через підконтрольні ЗМІ міфи про цей документ. Однак, за словами Міністра юстиції, ці міфи не мають під собою реальних підстав, адже Закон прописаний таким чином, щоб не припускати маніпуляцій та суб’єктивного застосування. Він окремо роз’яснив, у чому полягають ці міфи, зокрема, що закон нібито базується на «необ’єктивних, суб’єктивних критеріях» визначення осіб, що підпадають під люстрацію. Щоб спростувати цей міф, потрібно насамперед ознайомитися з нормами Закону і робити висновки на підставі прописаних в Законі критеріїв, які виписані таким чином, щоб не припускати подвійного тлумачення і застосовуються в процедурі перевірки за дієвим механізмом. Такими критеріями, зокрема, є застосування заборони займати державні посади особам, які сукупно не менше року у період з 25 лютого 2014 року до 22 лютого 2014 року обіймали чітко визначені в Законі посади, або займали відповідні посади у період з 21 листопада 2014 року по 22 лютого 2014 року і не були звільнені в цей період за власним бажанням. Такі критерії унеможливлюють суб’єктивний фактор застосування. Наступний міф, що люстрація - це нібито відповідальність. В дійсності критерії заборон виступають «маркером», умовою, за якою особи не можуть продовжувати державну службу і не стосуються застосування механізму відповідальності, який існує в країні і застосовується до осіб, коли за результатами їх дій або бездіяльності встановлено вчинення адміністративних або кримінальних правопорушень.

За словами Міністра, основне завдання діючої влади – здійснити імплементацію антикорупційного законодавства в реальне життя. На його переконання, відповідна політична воля як Уряду, так і Президента та новообраного Парламенту на це є.

© 2022 «Держінформ’юст»