Міністерство юстиції України

Очищення влади України

Офіційний веб-сайт

ВЕНЕЦІАНСЬКА КОМІСІЯ ВПЕРШЕ В СВОЇЙ ІСТОРІЇ ЗМІНИЛА ВИСНОВКИ В НІЧ ПЕРЕД ЗАСІДАННЯМ, - ТЕТЯНА КОЗАЧЕНКО

16.12.2014р.

Венеціанська комісія після переговорів з українською делегацією пішла на безпрецедентний крок і в останню мить зняла основні зауваження щодо Закону про очищення влади. Про це сьогодні під час прес-конференції повідомила директор Департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції України Тетяна Козаченко.

«На переговорах були присутні безпосередньо Голова Венеціанської комісії Джанні Букіккіо, секретар Томас Маркет, член венеціанської комісії і головний доповідач на засіданні щодо Закону Ханна Сухоцька. Аргументи, які були надані представникам Венеціанської комісії українською делегацією на чолі з Міністром юстиції Павлом Петренком, парламентарями співавторами Закону Єгором Соболєвим та Леонідом Ємцем повністю змінили їх сприйняття Закону про очищення влади. Це безпрецедентний випадок, коли Венеціанська комісія після засідання робочої групи за ніч переробила свій попередній висновок, внесла істотні зміни, зняла основні зауваження і вирішила, що затверджений документ буде проміжним і не матиме юридичного наслідку», - сказала керівник люстраційного департаменту.

За її словами, ситуація, що склалася навколо Закону про очищення влади, пов’язана з бажанням можновладців, які керували країною при Януковичі, будь-яким чином дискредитувати процес люстрації.

«Фактично, закон на розгляд Венеціанської комісії подали люди, які мають конфлікт інтересів щодо Закону, які безпосередньо самі або їх родичі підпадають під дію заборон Закону займати державні посади. Крім того, сама процедура подання була проведена з багатьма порушеннями. Посадовці часів Януковича зробили все, щоб український Уряд і Міністерство юстиції не могли отримати цей висновок заздалегідь. Проект висновку є конференційним, але не від українському Уряду чи українських представників членів Венеціанської комісії, яким на даний час є Сергій Ківалов. При цьому можливість отримати проект висновку стало можливим лише за 3 дні до самого засідання Венеціанської комісії», - зазначила Тетяна Козаченко.

Вона також повідомила, що й час подання Закону про очищення влади на розгляд Венеціанської комісії був підібраний не випадково. Адже ні український парламент, ні уряд, не подавали Закон до Венеціанської комісії, проект Закону був переданий представником моніторингового комітету ПАРЄ, яким є Юлія Льовочкіна 3 жовтня 2014 року ще до оприлюднення офіційного тексту Закону, підписання його Президентом, набрання чинності, крім цього Венеціанській комісії подали неофіційний переклад Закону, в результаті чого були допущені неточності у перекладі і як наслідок неточності у сприйняті його тексту європейськими експертами. Крім цього представники Венеціанської комісії не мали можливості врахувати думку українських експертів, українського Уряду.

Адже саме в цей період проводилися вибори до Верховної Ради та утворення складу нового Уряду України.

«Представники Венеціанської комісії не могли виїхати до України, як вони зазвичай роблять, щоб на місці зрозуміти, що відбувається. У нас проходили вибори та зміна Уряду, тож був відсутній суб’єкт, з яким вони могли б спілкуватися», - наголосила директор Департаменту з питань люстрації.

Окрім того, вона повідомила, що представники Венеціанської комісії звернули увагу на певні недоліки документу, які мають бути виправлені протягом найближчих бажано трьох місяців, за умов спільної співпраці з українською стороною.

«Венеціанська комісія наполягала на тому, що орган люстрації має бути наділений більшими ознаками незалежності, щоб мати більше можливості для реалізації покладених на нього завдань. Європейські експерти також виступили за узгодження процедури Закону про очищення влади із прийнятим навесні законом, який мав забезпечити відновлення довіри до судової влади. Третьою вимогою стала не індивідуальна відповідальність при люстрації, як про це писали ЗМІ, а розробка більш чіткого індивідуального підходу щодо застосування заборон до конкретних посад», - зазначила Тетяна Козаченко.

В свою чергу народний депутат, радник Міністра юстиції Ігор Алексєєв наголосив: завдяки переговорам, які провели представники української делегації з представниками Венеціанської комісії, вдалося відстояти позицію нашої держави щодо захисту державності, прав та свобод людей, вимог суспільства щодо необхідності реалізації Закону Про очищення влади.

«Українську сторону було почуто. Венеціанська комісія змінила свої висновки і сформувала дві принципові позиції. Перша і головна – українська держава може проводити процедуру люстрації відповідно до Закону про очищення влади., це відповідає міжнародній практиці і кожна країна має право на захист за умов дотримання прав і свобод людей. Друга принципова позиція – підставою для люстрації може бути перебування певної особи на керівних посадах за часів режиму Януковича», - зазначив народний депутат.

За його словами, Венеціанська комісія прийняла дуже важливе для України рішення, яке дасть змогу не зупиняти процесу очищення влади.

«Комісія оцінила цей закон і не наполягала на застереженні щодо зупинення його дії. Це означає, що процедура люстрація продовжуватиме відбуватиметься на умовах Закону. Тобто оновлення державного апарату і усунення від влади людей, які за своїми посадами, діями, бездіяльністю, рішеннями стали частиною репресивної системи державних органів, буде продовжено. А всі питання і застереження будуть опрацьовані в рамках підготовки змін до закону на максимальне дотримання європейських стандартів захисту прав та свобод», - сказав Ігор Алексєєв.

Зі свого боку представник Громадської ради з люстрації при Міністерстві юстиції Карл Волох зазначив, що лише завдяки переговорам вдалося змінити ту хибну думку про Закон про очищення влади, яка була нав’язана представниками колишньої влади європейським експертам.

«Корупційна братія, яка донедавна очолювала країну, намагалася відмінити цей Закон. Вони намагалися створити враження, що нині в Україні нинішня політична команда мститься попередній, що не відповідає дійсності. Ми спробували пояснити, що лінія водорозділу проходить між бюрократією, яка давно узурпувала владу в Україні, і народом України якій має право жити в правовій демократичній країні, а зовсім не між політичними командами. Очевидно, що нас почули», - резюмував Карл Волох.

Тепер українська сторона буде співпрацювати з європейськими експертами, щодо розгляду питань направлених на внесення змін до Закону щодо його удосконалення та в повній мірі дотримання міжнародних стандартів і рекомендацій членів Венеціанської комісії, але мова йде не про перетворення Закону, а внесення змін, які доведуть міжнародній вибір України стати частиною європейської спільноти.

© 2022 «Держінформ’юст»