Міністерство юстиції України

Очищення влади України

Офіційний веб-сайт

ТЕТЯНА КОЗАЧЕНКО: ПУБЛІЧНІСТЬ – РУШІЙНА СИЛА ЗМІН У СУДОВІЙ СИСТЕМІ

17.12.2014р.

«Публічність є на даний час рушійною силою змін у судовій системі, це – чи не єдина наша зброя. Саме активна публічна участь об’єднань юристів, громадськості, засобів масової інформації допоможе провести якісні зміни в судовій сфері і загалом у суспільстві, та не дасть можливість знову узурпувати владу», - наголосила Тетяна Козаченко, директор Департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції України під час круглого столу «Перспективи очищення судової системи», яка відбулася в ЛІГАБізнесінформі.

Вона поінформувала, що з 1 грудня 2014 року вже відбувається перевірка суддів і тут є можливість залучитися всім до цього процесу.

«Перевірка буде проводитися за певними критеріями. Одним із критеріїв буде прийняття рішень суддями щодо активістів під час акцій масового протесту (коли були приводи, арешти, пред’являли обвинувачення). Також - майнова перевірка: тепер на кожному сайті судів є декларація судді і можна подивитись, що саме суддя задекларував і наскільки задеклароване ним відповідає його способу життя», - сказала Тетяна Козаченко.

«Ми втратили сутність правосуддя. Ступінь довіри до судової системи – без коментарів. Наше завдання - знайти, визначити межі, сформулювати проблеми, концепції, стратегію і тактику шляхів вирішення судової реформи для того, щоб суддя при винесенні рішень не був змушений проявляти чудеса героїзму! Суд не повинен боятися кого-небудь чи чого-небудь. Суд (якщо він із великої літери) повинен відчувати підтримку суспільства. Саме люди зможуть захистити суддів, якщо будуть впевнені в ухваленні ними справедливих рішень, які не викликатимуть підстав для розумного сумніву у їх законності. Тому, мабуть, варто задуматися над судом присяжних? Про розширення переліку справ, розгляд яких необхідних за їхньою участю. Законодавець не повинен так сильно звужувати це коло! Це безперечно веде до викривлення змісту цього громадянського інституту, суспільство також повинне нести відповідальність за якість правосуддя. Суд присяжних, тобто суд за участю громадян, є одним із механізмів громадського контролю за судовою владою – народне правосуддя. Або ж необхідно наполягати на розширенні категорій справ, що розглядатимуться народними засідателями? Лише тоді у суду з'являться інші цілі. Єдина і достойна ціль судової системи – досягнення ідеалу права», - акцентував, у свою чергу, увагу Дмитро Димов, заступник Директора Департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції України.

Він зазначив, що так історично традиційно склалось, що в Україні суди виконують політичні замовлення влади і цю конструкцію необхідно ламати, адже без цього годі очікувати якісних змін у країні.

© 2022 «Держінформ’юст»