Міністерство юстиції України

Очищення влади України

Офіційний веб-сайт

ТРЕТІЙ ЕТАП ЛЮСТРАЦІЇ ПОЧНЕТЬСЯ В БЕРЕЗНІ, - ПАВЛО ПЕТРЕНКО

29.01.2015р.

Третя хвиля люстраційних перевірок, яка торкнеться заступників міністрів усіх цивільних міністерств, має початися у березні. А вже у квітні почнуться перевірки чиновників на обласному рівні. Про це сьогодні під час виступу на засіданні Уряду повідомив Міністр юстиції Павло Петренко.

«Третя хвиля люстраційної перевірки торкнеться заступників міністрів усіх цивільних міністерств. Вона почнеться з березня цього року. А з квітня почнеться четверта хвиля, яка торкнеться територіальних органів міністерств і відомств», - зазначив очільник Мін’юсту.

Він нагадав, що минулого року в країні пройшов перший етап так званої автоматичної трудової люстрації, коли були звільнені найвищі посадовці часів Януковича. За його підсумками до реєстру люстрованих осіб було внесено 375 осіб.

Міністр юстиції також зауважив, що з 1 листопада почався другий етап люстрації. Перевірку проходять Прем’єр-міністр, члени Уряду, керівники центральних органів виконавчої влади. Зокрема, у Мін’юсті під люстраційну перевірку потрапили 1362 державних службовця.

«Результати другого етапу люстраційних перевірок ми плануємо оприлюднити на початку березня», - сказав Павло Петренко.

Міністр повідомив, що станом на сьогодні оскаржити рішення про звільнення з роботи намагаються 174 люстрованих чиновника.

«Чиновники, які були звільнені в ході першого етапу безумовної люстрації, нині намагаються оскаржити ці рішення у суді. Зокрема до суду з відповідними позовами звернулися 87 колишніх співробітників прокуратури, 17 бувших працівників податкової служби, 11 колишніх співробітників СБУ і 59 осіб, звільнених з інших державних органів», - зазначив очільник Мін’юсту.

За його словами, Мін’юст супроводжує кожну таку справу і жорстко контролює дотримання закону з боку органів, які приймали рішення про звільнення. Міністерство в цьому питанні займає чітку позицію – якщо особа потрапляє під дію критеріїв, визначених Законом про очищення влади, суд не може винести жодних рішень, які суперечать цьому документу.

«Закон має пряму дію і імперативні норми, які визначають чіткі критерії кадрової автоматичної люстрації», - наголосив Міністр юстиції.

Він також повідомив: паралельно з перевіркою чиновників із грудня минулого року проходить люстраційна перевірка суддів. Нині вже понад 50% судів різних рівнів оголосили про початок люстрації та розмістили на своїх сайтах інформацію про суддів, які дали згоду на проведення перевірки.

«Водночас, 40 суддів різних судів не дали згоди на проведення перевірки, тож ми зробили відповідні подання на їхнє звільнення», - зауважив Павло Петренко.

Очільник Мін’юсту також зазначив, що до Громадської ради з питань люстрації постійно надходить інформація про чиновників, які намагаються приховати свої реальні статки або уникнути люстрації.

«На сьогоднішній день Громадська рада вже розглянула понад 800 скарг і заяв громадян з приводу державних чиновників, які подали недостовірну інформацію про свій майновий стан або намагаються ухилитися від проходження люстраційної перевірки», - зазначив Міністр юстиції.

Окрім того, Павло Петренко поінформував присутніх про те, що Мін’юст спільно з народними депутатами та експертами Венеціанської комісії створили робочу грубу з удосконалення положень Закону про очищення влади. За його словами, передовсім йдеться про уніфікацію положень Закону про очищення влади і Закону про відновлення довіри до судової системи щодо проведення перевірки суддів. Другий блок новацій стосується створення незалежного органу, який займатиметься реалізацією закону та підпорядковуватиметься безпосередньо Уряду.

«При Мін’юсті було сформовано потужний Департамент люстрації, який може бути трансформований у відповідний незалежний орган», - зазначив очільник Мін’юсту.

Він також повідомив, що ведеться дискусія про розширення кола осіб, які підлягатимуть люстраційній перевірці, і включення до цього списку виборних посад. Ще однією новацією може стати запровадження інституту індивідуальної амністії щодо окремих осіб.

«Перший крок у цьому напрямку вже зробив парламент, який прийняв закон, за яким до вищого офіцерського складу збройних сил може бути застосована спеціальна процедура амністії, якщо цього потребують інтереси національної безпеки й оборони», - наголосив Міністр юстиції.

Він також зауважив, що планується запровадження механізму відповідальності керівників державних органів за саботаж або невиконання Закону про очищення влади.

«На жаль, ми фіксуємо випадки, коли деякі керівники органів територіального рівня намагаються саботувати проведення люстраційних перевірок. Ми пропонуємо ввести жорстку відповідальність щодо цих осіб, як на дисциплінарному рівні, так і на рівні кримінальної відповідальності», - резюмував Павло Петренко.

© 2022 «Держінформ’юст»