Міністерство юстиції України

Очищення влади України

Офіційний веб-сайт

ВІДБУЛАСЯ ЗУСТРІЧ ДЕПАРТАМЕНТУ З ПИТАНЬ ЛЮСТРАЦІЇ З МІЖНАРОДНИМИ ЕКСПЕРТАМИ ЗА СПРИЯННЯМ ПРОЕКТУ USAID «СПРАВЕДЛИВЕ ПРАВОСУДДЯ»

12.02.2015р.

У Міністерстві юстиції України відбулася зустріч працівників Департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції України з міжнародними експертами за сприяння проекту USAID «Справедливе правосуддя» та Фундації «Відкритий діалог».

«Я бачу перед собою багато молодих людей. Впевнений, що саме вони стали активними учасниками подій минулої зими, які призвела до змін. І, сподіваюсь, що на цьому Ви не зупинитесь. Я зазначу Вам важливу річ, ви повинні розуміти, що творите історію країни, яка надасть оцінку тим процесам та діям, які ви зробите. Саме тому важливо з розумінням та зважено підходити до теми очищення влади», - сказав, звертаючись до присутніх, міжнародний експерт з питань люстрації з понад 16-річним досвідом, професор Факультету соціології та соціальної політики Університету Лінгнан, Гонконг.

«Думки та досвід міжнародних експертів є вкрай важливими для нас, але для нас є також важливим донести до вас розуміння тих реалій, в яких перебуває Україна. Більше року країна потерпає від трагічних подій: саме система державних органів, реалізація їх політики призвела до обурення людей та прагнення відновити права та свободи в країні. Революція Гідності стала поштовхом до відродження громадянського суспільства, але ціна, сплачена за це, є вкрай великою, сотні покалічених доль. Кульмінацією стали події 18-20 лютого 2014 року, коли в столиці України, в центрі міста було масове вбивство мирних людей снайперами. Пробуджена держава потребувала змін та реформ, насамперед, люди вимагали їх, коли зробили європейський вибір ціною власного здоров’я та життя. Мова йде насамперед не про матеріальні зміни, а зміни у ставленні до людей, дотримання їхніх прав та свобод. Але за рік не відбулося якісних перетворень, не було проведено розслідувань подій, жодної справи винуватців не передано до суду. Державні органи знаходилися і продовжують знаходитися у катастрофічній кризі роздутого штату, корупції, адміністративного та політичного впливу. Лише закон про Очищення влади став першим кроком, направленим на зміну системи, недопущення до управління державними справами частини державних службовців, що не забезпечували повноцінного функціонування органів державного апарату згідно принципів та компетенції, задекларованих в законах України», - зазначила Тетяна Козаченко, директор Департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції України.

Загалом зустріч у Мін’юсті з міжнародними експертами відбувалась у форматі практичних порад, які українська сторона планує проаналізувати та при необхідності впровадити.

«Як і у всіх країнах Східної Європи, для прийняття закону про люстрацію треба політична воля. Впровадження, виконання цього закону – це теж політична воля і компроміс. Однак у вашому випадку Закон відрізняється від законів Східної Європи та інших країнах, бо в одному Законі поєднано кілька напрямів боротьби із попереднім режимом. У 1991, коли такий закон приймався у Чехословаччині, нам не треба було оглядатися на стандарти ЄС із прав людини. Це був перехідний період і тому таких проблем у нас не виникало. Люстраційний процес в Україні відрізняється від інших – бо не обмежується декомунізацією, тому завдання очищення влади є більш складними», - резюмував Павел Жачек, доктор соціальних наук, фундатор та директор Офісу Вивчення тоталітарних режимів (Чехія).

РадославПетерман, заступник керівника відділу перевірок Комісії з розслідування злочинів проти польського народу Інституту національної пам’яті (Польща), коментуючи оцінку Венеціанської комісії Закону України «Про очищення влади», зазначив: «Ви повинні розуміти, що насамперед це ваше життя і ваша відповідальність, може бути багато порад, але саме вам вирішувати як чинити у вашій країні. Дотримання прав та свобод є основоположним принципом будь-яких дій».

© 2022 «Держінформ’юст»