Міністерство юстиції України

Очищення влади України

Офіційний веб-сайт

ВІЗИТ ВЕНЕЦІЙСЬКОЇ КОМІСІЇ ДО УКРАЇНИ: ОБГОВОРЕННЯ ПРОЕКТУ ЗМІН ДО ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ОЧИЩЕННЯ ВЛАДИ»

17.02.2015р.

13-14 лютого 2015 року відбувся ряд зустрічей з Венеціанською комісією щодо обговорення проекту змін до Закону України.

Нагадаємо, що 11-12 грудня 2014 року у м. Венеції відбулась 101-а пленарна сесія Європейської комісії «За демократію через право» (Венеціанської комісії), де розглядалось питання щодо українського люстраційного закону. Тоді Венеціанська комісія винесла проміжний висновок щодо Закону України «Про очищення влади», приставши на пропозицію української делегації спершу відвідати Україну для детальнішого дослідження особливостей люстраційних процесів в Україні, зустрічі з українськими експертами тощо.

До складу делегації Венеціанської комісії увійшли Сімона Граната-Менжині (заступник секретаря Венеціанської комісії), Вероніка Білкова (викладач юридичного факультету Празького Університету), Джордж Папуашвілі (Голова Конституційного Суду Грузії), Герхард Райсснер (Перший Віце-Президент Австрійської Асоціації Суддів). З української сторони на зустрічі були присутні Перший заступник Міністра юстиції Наталія Севостьянова, Директор Департаменту з питань люстрації Тетяна Козаченко, Директор Департаменту конституційного, адміністративного та соціального законодавства Аліна Панченко, народний депутат Георгій Лонгвинський, а також представник Громадської ради з питань люстрації при Міністерстві – Карл Волох.

Зустріч базувалась на обговоренні наступних питань:

узгодження положень двох законів – Закону України «Про відновлення довіри до судової влади» та Закону України «Про очищення влади», також щодо продовження повноважень Тимчасової слідчої комісії у частині розгляду рішень суддів щодо наявності ознак порушення присяги;

зміна статуcу органу, що забезпечує реалізацію закону для збільшення його незалежності;

розширення кола осіб, що підглягатимуть люстраційній перевірці, а саме щодо виборних посад, інформування виборців, чи підпадає конкретна особа під люстраційні заборони;

запровадження інституту перегляду (незастосування) люстраційних заборон в питаннях забезпечення обороноздатності країни;

посилення відповідальності за порушення Закону України «Про очищення влади», як застосування люстраційних заборон, так і кримінальної відповідальності на підставах передбачених законодавством.

За результатами зустрічі було обговорено не тільки зміни до Закону, але надані пояснення на питання експертів Венеційської комісії щодо порядку застосування норм Закону, його реалізації, порядку врахування зауважень та рекомендацій, які зазначено в проміжному висновку від 12 грудня 2014 року.

Крім цього, експерти Венеційської комісії зустрічалися з Міністром юстиції України - Павлом Петренком, представниками недержавних організацій, членами Тимчасової спеціальної комісії по перевірці суддів. Відвідали Експертну дискусію «Рекомендації Експертів Венеційської комісії і шляхи вдосконалення законодавства в сфері люстрації відповідно до Європейських стандартів», яка відбулася за сприяння Проекту USAID «Справедливе правосуддя», Фундації «Відкритий діалог», Української Гельсінської спілки з прав людини, та на яку були запрошені експерти з Чехії - Павел Жачек, Роман Давід та Польщі - Радослав Петерман, Яцек Вигода; представники суддівського корпусу та державних органів України щодо обговорення поставлених питань.

Коло зустрічей та обмін думками надав можливість експертам отримувати інформацію з різних джерел і від різних представників суспільства, що сприяло максимальному розкриттю питань, їх обговорення для аналізу в майбутній роботі. Також для представників Венеційської комісії була організована екскурсія в Межигір’я, резиденцію екс-президента України Віктора Януковича, де вони мали можливість скласти особисту думку про рівень невиправданої розкоші Глави держави, кризового стану країни, свавілля в системі державного апарату, порушень прав та свобод людини в Україні.

За результатами спільної роботи експерти Венеційської комісії зазначили, що задоволені результатами роботи, відповідями, наданими українською стороною, які їм допомогли відповісти на питання порядку та механізмів запровадження інституту люстрації на Україні. Вони зазначили, що вперше зіткнулися з тим, що очищення влади проходить фактично за принципом децентралізації і реалізується на принципах самоочищення державних органів. Зокрема, Вероніка Білкова зазначила, що досвід таких країн як Польща, Чехія, в яких запровадилися люстраційні процедури – реалізовуються для вирішення інших завдань, фактично декомунізації, і не може бути належним чином застосований до України, яка в основному вирішує питання національної безпеки та усунення механізмів і наслідків політичного, адміністративно впливу та корупції.

За результатами зустрічей робоча група по внесенню змін до Закону працює над остаточними правками та готує відповідні документи на Венеційську комісію для розгляду європейськими експертами і можливості подальшої роботи та впровадження європейських стандартів у законодавство України.

© 2022 «Держінформ’юст»