Міністерство юстиції України

Очищення влади України

Офіційний веб-сайт

У МІНІСТЕРСТВІ ЮСТИЦІЇ ВІДБУВСЯ КРУГЛИЙ СТІЛ ІЗ ПИТАНЬ ОБГОВОРЕННЯ ЗАКОНОПРОЕКТУ № 2695 ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ЗАКОНОДАВСТВА У СФЕРІ ОЧИЩЕННЯ ВЛАДИ

27.05.2015р.

У засіданні круглого столу взяли участь представники громадських організацій, у тому числі Громадської організації «Люстраційний комітет», Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції (ТСК), Проекту USAID «Справедливе правосуддя», Фундації «Відкритий Діалог», «Реанімаційного пакету реформ», Державної фіскальної служби, Міністерства внутрішніх справ, Державної судової адміністрації, Української Гельсінської спілки з прав людини, правники та інші.

На платформі, наданій Міністерством юстиції, пройшло обговорення змісту законопроекту № 2695, його відповідності вимогам законодавства та очікуванням суспільства.

Учасники надали пропозиції для обговорення, врахування яких, на їхню думку, може мати істотне значення для реалізації законів у сфері очищення влади.

Так, експерт із економічних питань та питань децентралізації Фундації «Відкритий Діалог» Агнешка П’ясецька зазначила, що потрібно деталізувати в законі порядок обрання керівника Центрального органу виконавчої влади зі спеціальним статусом, що забезпечує формування і реалізує державну політику з питань очищення влади (люстрації), та умови здійснення громадського контролю за реалізацією законів у сфері очищення влади.

Зі свого боку заступник керівника проекту USAID «Справедливе правосуддя» Наталія Петрова звернула увагу на важливість зв’язку між цілями Закону «Про очищення влади» та змістом заяв осіб, які надали згоду на проходження перевірки, та предметом перевірки.

Представник «Реанімаційного пакету реформ», суддя Вінницького апеляційного суду Михайло Жернаков наголосив, що судова влада має сприяти своєму очищенню та відновленню довіри до неї, також вказав на можливі шляхи посилення таких процесів.

Прозвучала у процесі обговорення і думка членів ТСК Марини Соловйової та Петра Варишка, які зазначили про складнощі, які можуть виникнути у зв’язку з припиненням повноважень ТСК у липні 2015 року. Представники круглого столу підтримали необхідність внесення змін до Закону про відновлення довіри до судової системи щодо пролонгації роботи ТСК та розширення сфери її повноважень.

Було висловлено також і пропозиції представників державних органів, зокрема, представника ДФС Сергія Назаренка щодо порядку проведення майнової перевірки, можливості обмеження терміну перевірки правомірності набуття майна часом набуття Україною незалежності. Керівник управління МВС з питань люстрації Анатолій Фодчук звернув увагу на складнощі, які виникають при здійсненні перевірок на українських територіях, що перебувають у зоні проведення АТО, та наголосив на важливості вивчення цього питання.

Як зазначила представник Громадської організації «Люстраційний комітет» Олена Мірошник, «під дію Закону «Про очищення влади» потрапляють керівники самостійних структурних підрозділів Генеральної прокуратури, МВС, СБУ, податкових органів тощо. Але проблема в тому, що у кожного з цих органів є власне бачення щодо поняття про самостійний структурний підрозділ, обумовлене небажанням цих органів проходити очищення та намаганням скоротити коло осіб, які підпадають під процедури люстрації».

«Варто якомога точніше прописати поняття, критерії, посади керівників в апаратах міністерств, які мають потрапити під дію закону, щоб через гру з формулюваннями вони не могли уникнути процесу очищення», - наголосила Олена Мірошник.

«Є діючий закон, задля приведення його у відповідність з міжнародними стандартами виникло багато пропозицій щодо впровадження нових механізмів його реалізації, а також заходів, які сприятимуть усуненню спротиву системи очищення», - наголосила директор Департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції Тетяна Козаченко.

За її словами, за цим напрямом триває спільна робота з експертами Венеціанської комісії.

Вона також зауважила: «Незабаром представники Міністерства юстиції, парламенту, ТСК матимуть зустріч із експертами Венеціанської комісії, у ході якої відбудеться обговорення запропонованих змін до законодавства в сфері очищення влади. Питання, які були предметом обговорення учасниками круглого столу, матимуть вагоме значення для цієї зустрічі».

© 2022 «Держінформ’юст»