Міністерство юстиції України

Очищення влади України

Офіційний веб-сайт

ТЕТЯНА КОЗАЧЕНКО: НЕОБХІДНО ЗАПРОВАДИТИ ЄВРОПЕЙСЬКІ СТАНДАРТИ ПРИ ПРИЗНАЧЕННІ ТА ЗВІЛЬНЕННІ СУДДІВ

20.10.2015р.

Форум «Доброчесна і аполітична Феміда через конституційні зміни», що відбувся 19 жовтня 2015 року, за сприяння Реанімаційного пакету реформ, створив унікальну площину для дискусії у питаннях векторів реформування судової гілки влади.

Україна перебуває у процесі напрацювання змін до Конституції України в частині правосуддя, саме тому є дуже важливим публічно обговорити проект змін для того, аби вони могли забезпечити реальну судову реформу та відповідати вимогам суспільства.

Для обговорення цих нагальних питань було запрошено Леоніда Ємця, народного депутата України, члена Конституційної комісії, Романа Куйбіду, заступника голови правління Центру політико-правових реформ, експерта групи РПР «Судова реформа», Ярослава Романюка, Голову Верховного Суду України, Оксану Сироїд, заступника Голови Верховної Ради України, члена Конституційної комісії, Олексія Філатова, заступника Глави Адміністрації Президента України, секретаря Конституційної комісії.

На секції «Перепризначення чи переатестація суддів: який шлях очищення та перезапуску судової системи?» спікером виступила також директор Департаменту з питань люстрації Тетяна Козаченко. Зокрема, вона зазначила про нагальну необхідність перепризначення суддів усіх інстанцій. «Зміни до Конституції України повинні запровадити європейський стандарт щодо формування органу, який призначатиме та звільнятиме суддів. Перепризначення суддів - це не лише суспільна вимога, на це є теж запит держави. Це показала діяльність повноважної на сьогодні Вищої ради юстиції: більшість суддів, обраних тими ж суддями, в її складі. Якщо ми дамо суддям, які кидали за грати, відбирали власність, засуджували невинних, складати більшість в органі відповідальному за формування незалежного високопрофесійного суддівського корпусу, ми назавжди законсервуємо систему».

Депутат Верховної Ради Сергій Власенко вважає одним із пріоритетів судової реформи усунення президентського та парламентського тиску на Феміду: «Потрібно змінити систему та повністю аполітизувати суддівський корпус, тоді судді зрозуміють, що вони не додаток Адміністрації Президента чи Верховної Ради України. До тих пір, поки не зникне у Президента та Парламенту бажання контролювати суддівську систему – нічого не зміниться».

Друга секція Форуму «Політично незалежна Феміда» була присвячена обговоренню законодавчих умов реальної незалежності судової гілки влади: як обмежити вплив політичних органів на кар’єру суддів; які органи суддівського самоврядування забезпечать контроль над оновленою судовою системою після усунення впливу законодавчої та виконавчої гілок влади. Для цього було запрошено до виступу Михайла Жернакова, експерта групи РПР «Судова реформа», Андрія Козлова, експерта-спостерігач при Конституційній комісії, Михайла Смоковича, заступника голови Вищого адміністративного суду України та народного депутата – Олену Сотник.

Цього тижня буде презентовано висновок Венеційської комісії щодо проекту змін до Конституції в частині правосуддя. Зокрема, європейські експерти оцінять обидва пропоновані варіанти очищення судової гілки влади: як і переатестацію, яку пропонує Адміністрація президента та яку підтримує Конституційна Комісія, так і перепризначення, на якому наполягають незалежні експерти Центру Політико-правових Реформ та РПР.

© 2021 «Держінформ’юст»