Міністерство юстиції України

Очищення влади України

Офіційний веб-сайт

УРЯД УКРАЇНИ ТА ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ ЗАЯВИЛИ ПРО НАЯВНІСТЬ КОНФЛІКТУ ІНТЕРЕСІВ СУДДІВ КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

28.10.2015р.

22 жовтня 2015 року о 10 годині Конституційний Суд України продовжив розгляд справи за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 6 частини першої, пунктів 2, 13 частини другої, частини третьої статті 3 Закону України «Про очищення влади», 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) частин третьої, шостої статті 1, частин першої, другої, третьої, четвертої, восьмої статті 3, пункту 2 частини п’ятої статті 5, пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень цього закону та Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) частини третьої статті 1, пунктів 7, 8, 9 частини першої, пункту 4 частини другої статті 3, пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень цього закону.

21 жовтня 2015 року Прем'єр-міністр України уповноважив директора Департаменту з питань люстрації Тетяну Козаченко представляти інтереси Уряду в Конституційному Суді України.

На засіданні Кабінету Міністрів Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк зазначив: «Уряд вважає, що у зв’язку з тим, що вісім членів Конституційного Суду України мають конфлікт інтересів, така справа не може розглядатися чинним складом Конституційного Суду України».

Представляти інтереси парламенту у цій справі уповноважені депутати Верховної Ради України Леонід Ємець та Єгор Соболєв. Проте у зв’язку з тим, що
23-24 жовтня 2015 року у м. Венеція відбувалось 104 Пленарне засідання Європейської комісії «За демократію через право» (Венеційська комісія), зокрема, щодо розгляду проекту змін до Конституції України в частині правосуддя, схваленого Конституційною Комісією, на якому Леонід Ємець був присутнім як парламентар та член робочої групи з питань правосуддя та суміжних правових інститутів, він не зміг бути присутнім на засіданні Конституційного Суду України, про що ним було подано клопотання про перенесення засідання. Проте суд не задовольнив клопотання. Також засідання відбулося за відсутності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Національним законодавством передбачено низку положень щодо врегулювання питання «конфлікту інтересів».

Частинами першою – третьою статті 19-1 Закону України
«Про Конституційний Суд України» визначено, що суддя Конституційного Суду України не може брати участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень, виконувати інші повноваження у питаннях, щодо яких у нього наявний реальний чи потенційний конфлікт інтересів.

У разі наявності у судді Конституційного Суду України реального чи потенційного конфлікту інтересів з питань, які розглядаються в рамках конституційного провадження, суддя Конституційного Суду України повинен протягом одного робочого дня письмово поінформувати про це Конституційний Суд України та заявити самовідвід щодо участі у розгляді відповідного питання. З тих самих підстав відвід судді Конституційного Суду України можуть заявити особи, які є учасниками конституційного провадження.

Зокрема, це стосується суддів Конституційного Суду України:

Бауліна Юрія Васильовича,

Бринцева Василя Дмитровича,

Вдовіченка Сергія Леонідовича,

Сергейчука Олега Анатолійовича,

Шаптали Наталі Костянтинівни,

Гультая Михайла Мирославовича,

Запорожця Михайла Петровича.

Зазначені судді приймали рішення, направлені на узурпацію влади колишнім Президентом України В. Януковичем, наявність конфлікту інтересів підтверджується:
1.Рішенням Конституційного Суду України від 30.09.2010 № 20-рп/2010, яким було внесено зміни до Конституції України.
2.Постановою Верховної Ради України «Про реагування на факти порушення суддями Конституційного Суду України присяги судді» від 24.02.2014 з переліком суддів, які порушили присягу, п’ять з яких за квотою Верховної Ради України було звільнено.
3.Постановою Верховного суду України від 02.12.2014, якою було підтверджено законність Постанови Верховної Ради України від 24.02.2014 року порушення присяги суддями Конституційного Суду України.
4.Кримінальним провадженням за фактом наявності ознак в діях колишнього президента Януковича В.Ф., суддів Конституційного Суду України (в тому числі семи суддів повноважного складу) складу злочину за ст.364 КК України (зловживання службовим становищем).

Після дводенного розгляду справи за конституційними поданнями щодо відповідності деяких положень Закону України «Про очищення влади» Конституції України, Конституційний Суд України відклав слухання на невизначений термін щодо вирішення питання про можливість задоволення клопотання про відвід з підстав наявності конфлікту інтересів.

© 2021 «Держінформ’юст»